Anadolu’yu mayalayan masalların izinde, müzikal bir serüven...

Misal

Anadolu masallarında ergenliğin sona eriş sürecini konu edinen aileden ayrılma ve yola çıkma temasını Melek Özlem Sezer'den; bir İstanbul masalı olan "Tüylü" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Anadolu masallarındaki olayların ve karakterlerin dini bağlamlarını, zaman kavramını ve kullanılan tipik motifleri Prof. Dr. Muharrem Kaya'dan, bir İzmir masalı olan "Yedi Uyurlar" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Anadolu masallarının sınıflandırılma sürecini ve masallarda kullanılan tekerlemelerin hangi anlamlara geldiğini Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz'den, bir Nevşehir masalı olan "İhtiyarların Başına Gelenler" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Masal anlatıcılığı geleneğinin günümüzde nasıl devam ettiğini Aslıhan Hazar'dan, bir Trabzon masalı olan "Bacak" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Keloğlan masallarının kültürel dokumuzu yansıtma açısından Anadolu masallarındaki yeri ve önemini Özgür Aras Tüfek'ten, bir Konya ve Keloğlan masalı olan "Ali Cengiz Oyunu" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Anadolu masallarında insanın karşılaştığı evrensel zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelme biçimlerini Doç. Dr. Evrim Ölçer'den, bir Şanlıurfa masalı olan "Efsunlu Kutu" performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Sözlü kültürün ve dilden dile aktarılan masalların önemini Nazlı Çevik Azazi'den, "İsmail'in İyiliği" masal performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Anadolu masallarında Dede Korkut Kitabı'nın önemini Prof. Dr. Mustafa Kaçalin'den, "Deli Dumrul" masal performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

Anadolu masallarında sıkça başvurulan arketipleri Doç. Dr. Nursel Uyanıker'den ve "Mattilikukku" masal performansını Zeynep Betül Akyıldız'dan dinliyoruz.

E-posta üyeliğine kaydolun!
TRT 2 mail listesine şimdi abone olun; en yeni programlardan, en son etkinliklerden, kültür ve sanata dair her şeyden ilk sizin haberiniz olsun.